Kontrolní hlášení - aktuálně!

Kontrolní hlášení - dnes a denně se přesvědčujeme, že je to stále aktuální téma. Proto jsme si pro Vás připravili další článek.

 

Vážení obchodní přátelé,

     rádi bychom Vás touto cestou trochu informovali o státem zavedené novince platné od 1.1.2016 a tou je kontrolní hlášení. Většina z Vás již jistě o této novince někde něco slyšela. Co to v praxi bude vlastně znamenat a k čemu to slouží? V zásadě budete tímto kontrolním hlášení (které mimo jiné nahradilo výpis z evidence k režimu přenesení daňové povinnosti, jenž v sobě také obsahuje) „bonzovat“ na sebe informace – od koho jste a za kolik nakoupili a komu jste a za kolik prodali. Jednoduše řečeno, bude toto hlášení rozpitvávat podrobně čísla uvedená v přiznání k DPH po jednotlivých plněních – tj. 1 faktura = 1 řádek v kontrolním hlášení. Pouze doklady pod 10 tis. Kč se budou kumulovat souhrnně. Stát si oficiálně od této novinky slibuje lepší výběr daní, který by měl být dosažen vzájemnou kontrolou mezi hlášením odběratele a dodavatele. Tak uvidíme, jak se jim to bude dařit J

První kontrolní hlášení se bude podávat spolu s přiznání k DPH za leden 2016 v termínu do 25.2. Jedna zajímavost k tomu: právnické osoby, které jsou čtvrtletní plátci DPH budou muset toto hlášení podávat měsíčně.

Tolik ve zkratce. Ničeho se nebojte, vše za Vás ohlídáme. V případě jakýchkoliv dotazů v této problematice se na nás můžete s důvěrou obrátit.

 

V případě, že byste měi někdo zájem dozvědět se o tomto hlášení více informací, posílám odkaz na internetový zdroj finanční správy a nějaké drobné info o samotném formuláři a jeho vyplňování. Pokud ne, dál nečtěte.

 

Přikládáme odkaz na stránky finanční správy, kde si v případě zájmu, můžete o problematice kontrolního hlášení cokoliv přečíst:

http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/dane/dan-z-pridane-hodnoty/kontrolni-hlaseni-DPH

 

Kontrolní hlášení bude obsahovat části A a B v tomto členění:

část A – plnění, o kterých je plátce povinen přiznat daň, a uskutečněná plnění v režimu přenesení daňové povinnosti:

 • 1 – uskutečněná plnění v režimu přenesení daňové povinnosti uváděná na řádku 25 přiznání,
 • 2 – pořízení zboží z JČS, přijetí služby z JČS, pořízení nového dopravního prostředku,
 • 3 – zvláštní režim pro investiční zlato,
 • 4 – uskutečněná zdanitelná plnění v ČR s DPH na výstupu nad 10.000,- Kč,
 • 5 – uskutečněná zdanitelná plnění v ČR s DPH na výstupu do 10.000,- Kč a bez daňového dokladu (souhrnně);

část B pro odpočet daně (v návaznosti na uplatnění odpočtu v daňovém přiznání, nikoli dle DUZP)

 • 1 – přijatá plnění v režimu přenesení daňové povinnosti – uváděná na řádcích 43 a 44 přiznání (odpočet z A.2 se již znovu vykazovat nebude),
 • 2 – „klasický“ odpočet „českých“ plnění z řádků 40 a 41 (doklad nad 10.000,- Kč),
 • 3 – „klasický“ odpočet „českých“ plnění z řádků 40 a 41 ze zjednodušených daňových dokladů (souhrnně).

 

Obdobně jako u výpisu dle § 92a bude platit zásada jedno plnění = jeden řádek (kromě uskutečněných a přijatých plnění do 10.000,- Kč či bez dokladu). Uváděné údaje jsou:

 • DIČ odběratele či dodavatele, VAT dodavatele,
 • evidenční číslo daňového dokladu,
 • datum uskutečnění plnění či povinnosti přiznat daň,
 • základ daně a daň (v členění dle jednotlivých sazeb DPH),
 • u plnění v RPDP se budou nadále uvádět kódy jednotlivých druhů plnění

 

kolektiv pracovníků

Vedení účetnictví Praha s.r.o.

Proč si vybrat právě nás?

 • UŠETŘÍTE!
  UŠETŘÍTE!
  Ušetříme Vám nejen peníze, ale i čas, spoustu starostí a energie! To vše můžete investovat do toho, čemu rozumíte nejlépe! Starosti s čísly a paragrafy svěřte nám!!!
  NEPLAŤTE ZBYTEČNĚ
  NEPLAŤTE ZBYTEČNĚ
  Neplaťte státu víc, než bezpodmínečně musíte!! Predikce a daňová optimalizace - to je cesta k ušetření peněz, které můžete použít jinak, lépe, výhodněji pro Vás. Ozvěte se nám, víme, jak na to!!!
  ZÁRUKA KVALITY
  ZÁRUKA KVALITY
  Proč právě nás? Protože jsme zkrátka nejlepší!!! Nevěříte? Ozvěte se nám a nechte se přesvědčit o našich kvalitách!!!
  ZKUŠENOST
  ZKUŠENOST
  Mnohaletá praxe v oboru, certifikáty dokládající naši odbornost, sledování nových trendů a jejich aplikování do praxe - to je naše jasná nabídka!!! Nabídnout Vám však můžeme mnohem víc...
  BUĎTE V OBRAZE
  BUĎTE V OBRAZE
  Účetnictví online - získejte přístup ke svým datům kdykoliv a odkudkoliv! Díky moderním technologiím Vám nabízíme možnost být stále v obraze!!!